SICILIJA SICILY
Do Sicilije sem se v obe smeri odpravil ob Jadranski obali. Velik del je čisto spodobno mogoče prevoziti po starih cestah: Že od Benetk do Ravenne. Potem je najkasneje pred Riminijem nujno zaviti na avtocesto, ker se ob obali vrstijo turistična naselja in je tam vedno gneča. Od Ancone še bolje pa od Pescare naprej je običajna cesta čisto ok. Nadaljuje se mimo Foggie do Potenze. Od tu vodi krajša povezava proti zahodni obali, kjer se kmalu priključiš na avtocesto, malo daljša pot pa je po navadni a hitri in malo prometni cesti v Tarantski zaliv in po vzhodni obali do Reggio di Callabrie oz. Ville Giovanni, od koder neprestano vozijo trajekti na Sicilijo. Povratna za osebni avto z voznikom je nekaj cenejša kot 2x enosmerna, okoli 50 EUR.
Vredno ogleda:
Po Siciliji je vredno zaviti na avtocesto predvsem med Messino in Palermom, ter Messino in Catanio. Drugod kar gre po starih cestah. Ob obalah je precej prijetnih starih mest:
Cefalu, Castellamare del Golfo, Palermo, Taormina, Catania, Siracusa.
Mogoče pa je bolj zanimiva mirnejša notranjost: Modica-staro mesto, odlična čokolada številnih okusov v čokoladarnah, Ragusa, Enna in še katero...Morda sproti še Corleone, ki pa razen razvpitega imena nima kaj dosti pokazati. Tam je antimafijski dokumentacijski center z nekaj fotkami in kupi fasciklov s sojenj mafijcem.
Med grškimi templji je bil še najprivlačnejši Segesta na severozahodu....
Severozahodni konec Sicilije se zaključuje z rtom S. Vito. Naravno ohranjeni rt so uspeli ubraniti pred apetiti investitorjev, ki bi želeli na strmi a slikoviti obali graditi hotele in apartmajska naselja. Večji del rta tako prepletajo le razgledne pešpoti, celotno območje pa je zavarovano kot narodni park. Nekaj prenočitvenih zmogljivosti (kampov) je mogoče najti na vzhodnem robu parka, le nekaj kilometrov stran pa se ponuja ena najlepših in najbolj turističnih obal tega dela otoka.
Na drugem koncu otoka je vredna ogleda soteska Gola dell Alcantara pod severovzhodnim pobočjem Etne. Pogled na sotesko je brezplačen, če se želiš spustiti med prepadne stene pa pobirajo vstopnino. Voda je zelo mrzla tudi poleti – zato s pridom izposojajo (dodatno plačilo) neoprensko obleko. V nekaj sto metrov dolgo sotesko lahko zabredeš sam ali v skupini z vodnikom. Če imaš doma neoprensko obleko, jo je vredno prinesti s seboj...
Nedaleč stran je pod opevano Taormino veliko slikovitih zalivov. V Taormini je vredno zaviti v urejen park v spodnjem delu mesta. V njem je kup razglednih stolpov (žal ni dovoljeno vzpenjanje) in čudovit razgled na obalo daleč spodaj.
ETNA - s kabinsko žičnico se je mogoče zapeljati visoko pod vulkanski vrh, ki je zasnežen do pozne pomladi-smučišče. Namesto vožnje s kabinsko žičnico si je mogoče privoščiti tudi vzpon s terenskim vozilom (oboje je precej drago 50 EUR in več), marsikdo pa se na dobre štiri ure dolgo pot od spodnje postaje žičnice odpravi kar peš.
Mogočen vtis o podzemnih silah je mogoče dobiti že z vožnjo po serpentinasti cesti, ki je nad Catanio speljana čez polja strjene lave. Najbolj zanimiv predel je prav v okolici spodnje postaje kabinske žičnice. Tam se sredi lunarne pokrajine dviguje več manjših ugaslih kraterjev na vrh katerih se je mogoče hitro povzpeti. Drsečemu črno rjavemu pesku le tu in tam kljubuje kakšna rastlina, spomladi pa se naokrog spreletava vse polno pikapolonic. Le kaj jih pritegne sem?
Vulkanski pesek se z leti spremeni v rodovitno zemljo. Nič čudnega, da so pobočja Etne, kjer je od zadnjih izbruhov minilo že več desetletij, spremenjena v bogate nasade pistacij, mandljev, orehov in citrusov. Pokrajino je mogoče občudovati s ceste ki obkroža vulkan. Podobnih doživetij pa ste lahko deležni tudi z vlakom. Med Catanio in Ripostom je pod vzhodnimi pobočji speljana nekaj več kot sto kilometrov dolga turistična proga. Vlak povezuje obalo z majhnimi hribovskimi naselji že vse od leta 1895. Z njega so Etno občudovale že mnoge znane osebnosti, vključno z Goethejem, ki je bil eden najbolj gorečih občudovalcev Sicilije
Kampi na poti accommodation:
Jadranska obala
Led Zeppelin
http://www.campingledzeppelin.it/
eden izmed kampov ob Jadranski obali v kraju Cupra Marittima, med Pesarom in Ancono.
Izven sezone imajo zelo nizko ceno (okoli 5EUR po glavi), a je dobro malo pojamrat...
Premorejo bazen, restavracijo, trgovino in vse kar še sodi zraven.
Največji minus kampov ob tem delu Jadranske obale je železniška proga, ki marsikje teče nekaj metrov stran od obale, pogosto kar skozi kamp! Vlaki te neusmiljeno prebudijo nekajkrat tekom noči, zato daljše kampiranje za vse z rahlim spancem ni najbolj priporočljivo.
Sicilija
Vsi kampi so ob obali, v notranjosti se moraš pač znajti.
Il Peloritano
www.camping.it/english/sicilia/peloritano/
edini kamp v bližini Messine (prvi izvoz z avtoceste v smeri proti Palermu, kraj Vilafranca). Najboljša možnost, če prideš v Messino pozno zvečer
Kamp je majhen, z majhnim bazenom a prijeten z obiljem sence in zelo prijazno lastnico. Do plaže je le nekaj sto metrov a ni posebno atraktivna. Pač nekaj peska brez sence in kakih lokalov v bližini....
Petrosino,
zelo prijeten kamp s palmami je urejen na robu manjšega počitniškega naselja. Nahaja se jugovzhodno od slikovitih solin pri Marsali. Žal bližnja obala ni prijetna za namakanje v morju.
južna obala
Eraclea Minea
gotovo eden izmed naj siciljskih kampov, precej velik, z obiljem sence in neskončno dolgo peščeno plažo. Nahaja se pod prepadnimi stenami vrh katerih je arheološko najdišče.
Club Piccadilly
http://www.club-piccadilly.it/
izven glavne sezone edini, ki vztraja odprt v okolici pristanišča Pozzalo, od koder vozi trajekt na Malto.
Senca pod trstiko, nekaj pokritih prostorov za manjše šotore, prijeten lokalček tik nad dolgo peščeno plažo. V okolici precej slikovitih starih mest (Modica, Ragusa )
- Blogger Comment
- Facebook Comment
Đăng ký:
Đăng Nhận xét
(
Atom
)
0 nhận xét:
Đăng nhận xét